Handelingsperspectief aanpak ondermijning in de zorg
Op 27 november vond het congres 'Schone zorg, onze zorg' plaats. Mede namens de provincies Flevoland, Utrecht en de gemeente Utrecht willen we je hartelijk danken voor je komst.
Doel van het congres was om jou als deelnemer te informeren en inspireren om ondermijning in de zorg aan te pakken. Jij zorgt dat de juiste hulp terechtkomt bij wie die het hardst nodig heeft. En dat inwoners veilig kunnen wonen. Je werkt daar elke dag hard aan - maar intussen verdienen criminelen aan jouw inzet. Criminele organisaties zien de zorg steeds vaker als verdienmodel. Hoe voorkomen we dat geld dat bedoeld is om onze inwoners te helpen, verdwijnt in de zakken van criminelen? Het antwoord op die vraag stond tijdens het congres centraal. Tijdens het congres kwamen verschillende sprekers aan het woord, waaronder Judith Spanjers van FTM, wethouder Eugene van Mierlo van Almelo (bekijk zijn presentatie), en wethouder WMO Linda Voortman van Utrecht.
Interventiematrix ondermijning in de zorg: dé ondersteuningstool voor actie
Samen met 20 netwerkpartners, waaronder gemeenten, NZa, NLA, IGJ, RIEC Oost-Nld, GGD, politie, zorgverzekeraars, zorgkantoren, DJI, VNG, Onderwijsinspectie en IKZ heeft het RIEC Midden-Nederland een interventiematrix ontwikkeld in de vorm van een applicatie voor laptop of telefoon. De interventiematrix bevat de 23 meest voorkomende fenomenen die je als professional tegen kan komen in casuïstiek rond ondermijning in de zorg. Bij ieder fenomeen staan vervolgens interventies beschreven die de partners kunnen uitvoeren. De interventies hebben uiteenlopende doelen, waaronder:
- Preventie
- Inzicht te verkrijgen
- (rest)Info delen
- Criminelen stoppen/verstoren
- Bestraffen
De interventiematrix bevat daarnaast informatie wie de partners zijn en welke mogelijkheden ze hebben.
- Lees de handleiding hoe je de interventiematrix kan installeren/gebruiken.
Ondermijning in de zorg: de urgentie uitgelegd in 2 minuten
Tijdens het congres is een filmpje vertoond dat op indringende wijze zichtbaar maakt hoe criminelen verdienen aan de zorg, ten koste van kwetsbare mensen. Kijk het filmpje terug door op de afbeelding te klikken.
Mobiele zorgexperience casus 'Kapstok'; binnenkort in jouw gemeente?
Het RIEC-MN heeft een bedrukte tent vol rekwisieten, genaamd casus Kapstok vanwege alle haakjes. In deze tent kun je met collega’s het gesprek aangaan over de aanpak van ondermijning in de zorg binnen jouw gemeente/organisatie. Zien, voelen en ervaren, dat werkt beter dan welke memo ook. De urgentie van deze vorm van ondermijning, welke gedaanten het aanneemt en hoe je de signalen in de praktijk herkent, brengen we levendig over het voetlicht.
Voor wie?
Professionals uit het veiligheids- én sociaal domein of de zorgsector die in hun werk te maken kunnen krijgen met ondermijning in de zorg, zorgcriminaliteit of zorgfraude. De workshop kan desgewenst ook worden afgestemd op verschillende doelgroepen: toezichthouders, contactmanagers en inkopers van zorg, bestuurders etc.
Meer informatie en reserveren
- Bekijk voor meer informatie over de tent en om te reserveren ons trainingsaanbod.
Bekijk de kennisbank over zorgcriminaliteit
Op deze site vind je in de kennisbank verschillende kennisdocumenten over het onderwerp zorgcriminaliteit.
- Je vindt de kennisbank hier
- Voor het besloten deel van de kennisbank, heb je een account nodig. Nog geen account? Vraag dit vandaag nog aan.
Gedicht Yasmin Geradts
Stadsdichter van Lelystad en ergfoedadviseur Yasmin Geradts van de provincie Flevoland was gedurende de dag aanwezig, noteerde wat haar opviel en maakte daar dit treffende slotgedicht van:
Het is onze zorg
we worden ondergraven
korrel voor korrel erodeert
een compleet zorgstelsel
onder onze voeten vandaan
en geen hond die het ziet
hoor ze scheppen
de mensen zonder zorghart
zwaar bevangen door goudkoorts
waardoor ze voelen waar
het grote geld precies stroomt
en je komt heel ver met
nepdiploma’s en TikTokadviezen
hey Siri, hoe leg ik een katheter aan?
en al wapperen de rode vlaggen
de pakkans is vooralsnog nihil
want wat wij kunnnen is versnipperd
er is van alles dat ontbreekt
het zijn de drempels en controle
het is weinig gereedschap in de kist
maar boven alles mist de tijd
zodat de ongetoetste onbekwamen
ongestraft hun gang kunnen gaan
om zo onze kwetsbare medemens
de vernieling in te helpen
het zou je kind maar zijn
maar wat nou als we het erop wagen
om al deze lelijke gaten in onze zorg
met alle mogelijke soorten mensen
zeer zorgvuldig dicht weten te maken
de weg is lang en nooit echt makkelijk
zeker niet in zo’n zelfverstrikt systeem
maar alle verandering moet je uiteindelijk
simpelweg durven doen.
